img

Francie - Gorges du Verdon

Lezení 2008


Termín:
4.10. - 11.10. 2008

Itinerář:

Den 1:
Příjezd do městečka Montagnac.
Den 2:
Lezení v oblasti Aiguines.
Den 3 a 4:
Lezení v hlavním kaňonu na Severním okraji.
Den 5:
Rest day.
Den 6:
Lezení v Sainte Victoire.
Den 7:
Lezení v hlavním kaňonu na Severním okraji.
Den 8:
Odjezd do ČR.

Gorges Verdon je kaňon tvořící hranici mezi Alpes de Haute Provence a Varem. Místy hluboký až 700 m, 21 km dlouhý kaňon dosahuje u dna šířky 6 až 100 m a mezi okraji 200 až 1.500 m. I přesto, že je o dost menší než Grand Canyon v Arizoně, je svojí hloubkou a kompaktností nádherný.

img     img  
     
           
Gorges du Verdon. Gorges du Verdon.
foto by © Jan Virt foto by © Jan Virt

Ke kaňonu se dá dostat buď od západu přes Moustiers St Marie nebo Lac de St Croix, což vám dává možnost ho objet podél Severního okraje (D952) nebo Jižního (D71, přes Aiguines). Z Východu k němu vede silnice číslo D952, která se klikatí kolem Castellane podél celého Severního okraje kaňonu, nebo můžete zabočit doleva přes Pont de Soleils a pokračovat podél Trigance na Jižní stranu.

img     img  
     
           
Radek v La terreur en estafilade (6c+). En tonne y soit (5b+).
foto by © Jan Virt foto by © Jan Virt

K nejoblíbenějšímu Severnímu kraji se tedy dostáváme serpentýnami přes Moustiers, pak La Palud sur Verdon a po jeho projetí odbočujeme na vyhlídkovou silnici Route des Cretes. Tato silnice začíná a končí 1 km od La Palud, je dlouhá 23 km a objíždí podél Severního okraje nejhezčí místa a také hlavní slaňovací stanoviště. Objet celý kaňon je se svými 100 km výletem na celý den.

img     img  
     
           
Kluci v horní části Sucepe (6b+). Radek.
foto by © Radek foto by © Jan Mikuš

Do většiny cest v kaňonu se slaňuje ze stanovišť na okraji útesu. Pro lepší orientaci doporučuji zakoupit v lezeckém krámku v La Palud průvodce, neboť cest je opravdu mnoho. Obtížnosti se pak pohybují od 5a po 8a+, není ale problém najít 4a/4c. Pokud však chcete využít možnosti kaňonu naplno, měli byste lézt s přehledem 6b/7a, což zatím není můj případ, ale aspoň mám motivaci na zimní trénink.

img     img  
     
           
Sainte Victoire. Petr v Basket Blues (6a+).
foto by © Jan Virt foto by © Jan Mikuš

Doporučené vybavení: hodně záleží na délce a typu cesty. V kaňonu je většina populárních cest perfektně zajištěna nýty po 4 až 6 metrech se stejně dobře udělanými štandy, takže běžný sortiment do sportovních cest postačí a vklíněnce nebo friendy jsou dobré pouze k případnému dojištění. Z vlastní zkušenosti doporučuji vzít delší lano (80m a víc) nebo 60m dvojčata. Viděl jsem tam i dvojci která na dno kaňonu slanila po 200m statickém fixu a lezla cestu vedle s 60m lanem.

img     img  
     
           
... ...
foto by © Jarda Brouček foto by © Jarda Brouček